SP v travním lyžování: Barták a Rejchrtová vyhráli slalomy v Předklášteří!

9 min 1 s

Světový pohár v travním lyžování pokračuje tento týden v jihomoravském Předklášteří, kde jsou naplánovány slalomy. V sobotních závodech se výrazně prosadili i čeští reprezentanti. V ženském závodě se z vítězství radovala devatenáctiletá Eliška Rejchrtová, kterou na podiu doplnila na třetí pozici Karolína Rašovská. Mezi muži se z prvního triumfu v sezoně raduje Martin Barták.

Jako první měly za sebou svůj dvoukolový závod ženy. Ze svého už čtvrtého vítězství ve Světovém poháru se radovala Eliška Rejchrtová, která po prvním kole byla v pořadí sice za Rakušankou Tinou Hetfleischovou a ztrácela na ni dvě setinky sekundy, ale ve druhém kole ji porazila o více než dvě desetiny a vybojovala první triumf v této sezoně.

„Jsem hrozně ráda, že se to povedlo na domácí půdě. Mám tu slalomy docela ráda, atmosféra je tu vždycky super. Je docela nepopsatelný zážitek vyhrát na domácí trati,“ uvedla Rejchrtová, kterou velmi mrzelo, že minulý týden obsadila v Orlickém Záhoří "pouze" druhé místo v obřím slalomu a na triumf si musela počkat až do Předklášteří. „Sice jsem byla minulý týden druhá, což je super výsledek, ale přeci jenom vítězství je vítězství,“ říkala s úsměvem.

Dobrou formu na začátku sezony by ráda přetavila v úspěch i na srpnovém mistrovství světa v Cortině. „Sice je světový šampionát ještě docela v nedohlednu a je do té doby ještě čas potrénovat, ale rozhodně bych byla hrozně ráda, kdyby se povedla nějaká placka. Nicméně, také určitě přijede konkurence z Japonska. To bude naše největší soupeřky, Japonky jsou fakt skvělé,“ upozornila.

Šampionku loňského Světového poháru, v němž posbírala celkem 780 bodů a získala i malý křišťálový globus za obří slalom, doplnila na stupních vítězek na třetím místě Karolína Rašovská, která na vítězku ztratila čtyři desetiny sekundy.

„Jsem ráda, že jsem doma získala medaili. Máme to tady natrénované, protože tu trénujeme často a hlavně slalomy, takže to pro mě nebylo zase tak těžké,“ usmívala se Rašovská, která popsala i záludnosti trati. „První čtyři až šest bran jsou hodně zatočené, potom se slalomová sjezdovka stáčí doleva a následuje terénní vlna... a pak už je to v pohodě,“ smála se česká reprezentantka, která si pochvalovala zejména dobrou přípravu před startem sezony, díky které se dostala do kvalitní formy.

Čtvrté místo obsadila dvacetiletá Šárka Abrahamová, která díky tomu udržela těsný náskok v čele Světového poháru právě před Rejchrtovou. Po třech odjetých závodech vede hodnocení Světového poháru se ziskem 230 bodů před Rejchrtovou o 10 bodů. Třetí je další Češka Lenka Knorová, která v Předklášteří nedokončila první kolo.

Kompletní výsledky ženského slalomu naleznete zde.

Barták vybojoval už patnácté vítězství v SP

Mezi muži si sobotní domácí slalom podmanil třiadvacetiletý Martin Barták. Český reprezentant, jenž minulý týden vybojoval stříbrnou pozici v obřím slalomu v Orlickém Záhoří, se dočkal prvního vítězství v této sezoně, když o více než půl sekundy porazil Itala Lorenza Grittiho. Třetí skončil se ztrátou 87 setin další Ital Daniele Buio.

Pro Bartáka se jednalo už o patnáctý triumf ve Světovém poháru a 43. umístění v Top 3. Není tedy divu, že dvojnásobný šampion SP z let 2020 a 2023 byl po závodě nadmíru spokojený.

„Bylo to náročné a rychlé, ale z nějakého důvodu se mi tu docela daří, takže jsem rád, že to dopadlo,“ potěšilo Bartáka. „Vždycky tady rád lyžuju a je super, že je tu tolik lidí. Možná se mi tu daří, protože je tu kopec hodně tvrdý a hrbolatý, s čímž se dokážu dobře vypořádat a tolik mi to nevadí,“ přemítal.

„Slalomů jsem zatím tolik nevyhrál, takže jsem za to hodně rád. Nijak zvlášť jsem na tuto disciplínu netrénoval, spíš myslím, že se to tak nějak dobře sešlo,“ dodal s úsměvem.

Po třech závodech, které se v této sezoně odjely, drží Barták v hodnocení Světového poháru druhou příčku se ziskem 200 bodů. Na vedoucího Itala Buia ztrácí pouhých pět bodů.

Kompletní výsledky mužského slalomu naleznete zde.

Světový pohár v Předklášteří pokračuje v neděli opět slalomem. Starty jsou naplánovány na 10:00 a 13:00.

Fotografie: Radek Miča