Travní lyžaři si rozdají křišťálové glóby v Česku. Reprezentanti na ně chtějí znovu dosáhnout
Zatímco sjezdařům na sněhu teprve nedávno skončila sezona, pro travní lyžaře začíná rušné období. Ti čeští, veleúspěšní, začali v neděli přípravu na sezonu kondičními testy juniorů. “Celý měsíc potom věnujeme společným soustředěním všech reprezentačních družstev tak, abychom byly schopni nastoupit na start úvodního FIS závodu v německém Altenselbachu koncem května,” uvedl reprezentační trenér Daniel Mačát.
S jakými ambicemi půjdete do sezony?
“Jako vždy s nejvyššími. V tomto sudém roce nás čekají dva vrcholy. Na juniorském mistrovství světa obhajujeme koncem července v italském San Sicariu/Turíně čtyři medaile, z toho jednu zlatou, a já věřím, že uspějeme. V celkovém hodnocení Světového poháru bychom se rádi vrátili na nejvyšší stupínek v hodnocení týmů a nejen Jan Němec, ale i Martin Štěpánek chtějí bojovat o celkové prvenství mezi muži. Nebudou to mít jednoduché.”
Oba získali na konci minulé sezony titul mistra světa. Pro Jana Němce to byla sladká odměna na konci ročníku, v němž se potýkal s bolestí po operaci kolenních vazů a zadního stehenního svalu. Vyhnuly se tentokrát reprezentantům zdravotní trable? Došlo případně ke změnám v týmu z jiných důvodů?
“Musím zaklepat, zranění na travních lyžích se našim lyžařům naštěstí vyhýbají. Když už má někdo z nich problémy, tak většinou jde o klasická lyžařská zranění ze zimy. To je pro mě vždy nepříjemné jarní překvapení. Letos to ale vypadá, že na sebe dávali pozor. Novou sezonu zahájíme v plné síle. Ve složení “áčka” neproběhly žádné razantní změny. Došlo pouze k doplnění týmu o dva nadějné juniory, Dominiku Dudíkovou a Tomáše Soltíka, medailisty z loňského mistrovství světa juniorů. Jinak je naše reprezentace stále velmi silná. Všichni čtyři muži – Gardavský, Kolouch, Němec, Štěpánek – se na posledním mistrovství světa v Japonsku probojovali mezi nejlepších šest slalomářů planety. To je obrovská síla.”
A mezi ženami?
“Tam budeme nadále spoléhat na nadějné juniorky, Adélu Kettnerovou a Magdalénu Kotyzovou, které se v posledních dvou letech již několikrát prosadily na pódium při závodech Světového poháru. V ženské reprezentaci proběhla kompletní obměna před dvěma roky. Většina děvčat v ženském “áčku” i “béčku” patří teprve druhým nebo třetím rokem mezi juniorky a už se prosazují mezi nejlepší ve Světovém poháru. Myslím, že nás zase dokážou příjemně překvapit.”
Sezonu završí finále Světového poháru v Předklášteří, které proběhne 5. – 7. září. Jak náročné – lidsky i finančně – je takovou akci, vrchol travního lyžování v Česku, organizovat?
“Závod bude o to zajímavější, že křišťálové glóby za celkové vítězství v hodnocení Světového poháru travních lyžařů se poprvé v historii budou předávat právě v České republice. Naši reprezentanti patří ke spolufavoritům celého ročníku a budou znovu bojovat o nejcennější lyžařské trofeje. Předklášterský klub kolem Pavla Ivánka dotáhl své pořadatelské schopnosti téměř k dokonalosti a v posledních deseti letech je ze strany FIS vždy hodnocen jako jeden z nejlepších v kolotoči Světového poháru. Také letošní finálový závod tyto zkušené organizátory určitě ničím nezaskočí. Finančně je tato akce samozřejmě velmi náročná a na zajištění asi půl milionu pracujeme intenzivně celý rok.”
Na jaké další cíle v sezoně se budete hlavně soustředit?
“Čeká nás juniorské mistrovství světa, kde chceme potvrdit naši kvalitu a přivézt další medaile. Absolvujeme také celý ročník Světového poháru se závody v Itálii, Švýcarsku, v Rakousku, Libanonu, Íránu a Česku. Naší velkou prioritou jsou závody žákovských kategorií. Proto se pořádá seriál závodů Českého poháru, kde se na jednom svahu potkají nejmladší žáčci se světovými hvězdami lyžování na trávě, což je určitě skvěle motivuje. Nám se tak daří vychovávat novou generaci šampionů.”