53.ročník legendárního SKIINTERKRITERIA začíná
Jeden z největších světových závodů žactva ve sjezdovém lyžování - Skiinterkriterium v Říčkách v Orlických horách - pokračuje 53. ročníkem.
Legendární závody proběhnou v pátek a v sobotu 23.-24.1.2015 ve Skicentru v Říčkách v Orlických horách. Zahajovací ceremoniál se uskuteční o den dříve přímo v Říčkách, kde je plánována i schůzka organizátorů s výpravami a po rozlosování závodníků bude následovat krátký kulturní program.
Program 53. ročníku Skiinterkriteria
čtvrtek 22.01.2015
do 15:00 hod. - příjezd účastníků a prezence, 19:00 hod. - porada vedoucích a losování 20:00 hod. - slavnostní zahájení tamtéž
pátek 23.01.2015
09:00 hod. - slalom, 1. kolo kat. U 16. a U 14, 12:00 hod. - slalom, 2. kolo kat. U 16. a U 14, 19:00 hod. - vyhlášení výsledků prvního dne
sobota 24.01.2015
09:00 hod. - obří slalom, 1. kolo kat. U 14, 11:45 hod. - obří slalom, 1. kolo kat U 16.
14:00 hod. - obří slalom, 2. kolo kat U 16, ihned po ukončení závodů - vyhlášení výsledků druhého dne
18:30 hod. - večer na rozloučenou
neděle 25.01.2015
08:00 hod. - odjezd účastníků
Závody můžete dokonce sledovat v přímém TV přenosu zde.
V den slavnostního zahájení závodů mají pořadatelé na stole přihlášky ze 16 zemí: Velká Británie, Nizozemí, Kazachstán, Brazílie, Lotyšsko, Bělorusko, Ukrajina, Austrálie, Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Polsko, Rusko, ČR a SR. „A ještě ve středu ráno se nám do závodu přihlásily Černá Hora, Estonsko. Je to velké překvapení, protože přijeli úplně nečekaně,“ říká Zdeněk Kubásek, mezinárodní sekretář závodů.
„Počet závodníků kolem 180 je v podstatě standardní jako v minulých letech, takže můžeme říci, že jsme spokojeni. Věříme, že si všichni přijeli spravit chuť po tom loňském ročníku, který jsme museli bohužel zrušit,“ prohlašuje Luboš Baüchel, předseda organizačního výboru. „Na seznamu přihlášených zemí máme takové dvě rarity. Vůbec poprvé se zakousnou do černé sjezdovky v Říčkách lyže brazilského závodníka a také se nám přihlásila výprava z Austrálie,“ doplňuje k přihláškami Kubásek.
Zatím spokojeně se tváří také technický delegát Jalle Forsmark ze Švédska, který během dopoledne stihl inspekci areálu a dalších náležitostí závodů. „Ráno jsme vyjeli na kopec a zajímal se především o prostory startu a cíle, bavili jsme se také o stavbě tratí a dalších věcech, které se závodem souvisejí. Museli jsme vyřešit počty účastníků do druhého kola obřího slalomu, tam byl trochu problém, ale nakonec jsme se dohodli,“ uvádí Jaroslav Křístek, sportovní ředitel závodů. Podmínky ve Ski centru jsou dnes úžasné pro běžné lyžaře, na závod by si organizátoři přeci jenom přáli noční mrazíky. „Bylo by skvělé, kdyby v noci mrzlo a kopec se nám zpevnil, aby měli kvalitní podmínky také závodníci s vyšší startovním číslem,“ dodává Jaroslav Křístek. „Přírodního sněhu je minimum. Kdyby Ski klub nemodernizoval nedávno za několik desítek milionů zasněžovací systém, museli bychom závody opět zrušit. Bohužel ani běžná lyžařská sezóna by na tom nebyla dobře,“ dodává.
Jaké je nezbytného vybavení, které je třeba mít k dispozici, aby závody mohly bez problémů proběhnout? „Mezi to nejdůležitější patří tyče s kloubovým uložením, časomíra nebo fotobuňky, které podléhají pravidlům FIS, tudíž jsou certifikované a homologované,“ dodává Jaroslav Křístek. Na přípravách tak v současnosti pracuje zhruba 20 členný tým, který se při závodech samotných rozšíří o dalších zhruba 70 lidí - především techniků, rozhodčích, lékařů nebo členů Horské služby.
Závodníky i diváky opět čeká řada dnes již zavedených novinek z posledních let, kterými jsou například velkoplošná tabule v cíli, kde bude možné sledovat závodníky přímo na trati a mít přehled o výsledcích, on-line přenos na webu Ski klubu nebo ohňostroj na závěr prvního závodního dne. Naprostou novinkou však bude on-line přenos přímo na stránkách FIS, která tuto službu zavádí pro závodníky kategorie U14 a U16 zdarma od této sezóny. „Na rozdíl od starších kategorií, kde se nejdříve musí zaplatit poplatek za přidělení kódového čísla závodníkovi, aby mohl být registrován, tyto kategorie to budou mít zadarmo. FISa si slibuje od tohoto kroku více informací o vývoji závodníků v těchto věkových kategorii (počty, výsledky, úrazovost, úbytek závodníků atd.),“ uvádí Jaroslav Křístek. Skiinterkriterium tak bude vůbec prvním závodem, na kterém se bude tato novinka realizovat.
Již nyní ale máme přehled o tom, kdo v Říčkách startoval svoji sportovní kariéru a koho můžeme dnes sledovat, jak sbírá body na závodních tratích světového poháru. Ze jmen nejslavnějších to jsou sourozenci Kosteličovi z Chorvatska, český reprezentační výběr v čele se Šárkou Strachovou a Ondřejem Bankem, dále například Norka Nina Loeseth, Slovenky Veronika Velez Zuzulová, Petra Vlhová nebo Barbora Kántorová, Němec Andreas Sander nebo Kanaďan Jan Hudec. Na svazích pod Zakletým však nezačínala zářit pouze jména závodníků, ale jako trenéři se tam představili Petr Záhrobský, Timo Zuzula, Armin Bittner - vítěz několika závodů Světového poháru) nebo Chorvati Ante Kostelič a Rena Fleiss (v současnosti ředitelem právě skončeného SP v Záhřebu) - posléze všichni, kteří stavěli tratě na SP. Mezi takovými jmény se sluší také připomenout naděje dnešního alpského lyžování, posledními vítězi Skiinterkriteria 2013 jsou Žanete Gedra (LAT) a náš Jan Ouvín.
Velmi podstatnou až klíčovou otázkou je finanční zajištění závodů. Po loňském zrušeném ročníku se organizátoři obávali o setrvání nejenom velkých partnerů. Bez nich by osud závodu byl velmi nejistý. „Rozpočet 1,2 mil.Kč máme pro tento rok zabezpečen, stálo to však velké úsilí, přece jen nahradit některé tradiční a velké sponzory není vůbec jednoduché. Finance máme zabezpečeny od celkem 23 institucí či firem, nejvíce RWE Transgas, Coca-cola, Mach, Město Ústí nad Orlicí a Pardubický a Královéhradecký kraj. Věcné ceny pro mladé reprezentanty máme od 17 firem, ceny obdrží závodníci a závodnice od 1. do 6. místa v jednotlivých kategoriích, dále absolutní vítězové (ti tradičně obdrží lyže) a vítězové 4 kategorií také sportovní oblečení od Pardubického kraje. Deset dalších firem nám pomáhá jinou formou - měření, doprava, zdravotní zajištění,“ jmenuje Luboš Bäuchel, předseda organizačního výboru.
Záštitu nad závody převzali: hejtmani Pardubického a Královehradeckého kraje Martin Netolický a Lubomír Franc, prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Sobotka, starosta obce Říčky v Orlických horách Jaroslav Kuchta, starosta města Ústí nad Orlicí Petr Hájek, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
(AH)