Český národní tým má po návratu z Chile v nohách mnoho rychlých kilometrů
Muži A týmu ve složení Ondřej Berndt, Kryštof Krýzl, Jan Zabystřan, a juniorský reprezentant Tomáš Klinský, část B týmu ve složení Daniel Paulus, Martin Štěpán a olympijská vítězka Ester Ledecká se vrátili z vydařeného soustředění rychlostních disciplín v Chile. Kromě výborného tréninku kluci dokázali kompletně obsadit stupně vítězův SAC ve slalomu a Ondra Berndt si za vítězství přislal kariérní maximum 12,44 FIS bodů.
„Chile hodnotím dobře,“ říká vedoucí trenér mužského týmu Filip Marek. „S tréninkem byly chviličku potíže, protože tentokrát tam bylo míň sněhu, ale nakonec to vyústilo v dobré spojení s rakouským a slovinským týmem a společným tlakem na majitele areálu, kteří nám tak vytvořili fantastické podmínky. Každý čtvrtý den nám nahrnuli sníh na sjezdovou sjezdovku, takže jsme mohli celé tři týdny krásně a intenzivně trénovat sjezdy a super-G. Najezdili jsme opravdu mnoho rychlých kilometrů,“ pochvaluje si Marek s tím, že právě ochota majitelů nahrnovat sníh byla pro úspěšnost soustředění zásadní.
Soustředění rychlostních disciplín v Chile je již tradičně ‚dítětem‘ Tomáše Banka. Jeho organizační schopnosti týmu hodně pomáhají. „Tomášův trénink a jeho přínos byl fantastický, byl to opět nejprofesionálnější trénink, jaký jsem kdy zažil. Vždy jsem si myslel, že už mě nic nemůže překvapit, a tři roky po sobě mě Tomáš Bank překvapuje, fakt je to super,“ vyzdvihuje Marek. Na přípravě u Ester se také v Chile podílel Ondra Bank a pomáhal tak i mužům. „Zkušenosti Ondry v hledání té optimální linie v rychlostních disciplínách jsou k nezaplacení a ti ostatní se od něho můžou, když to tak řeknu, pouze učit. A je vidět, jak to pomáhá i Ester,“ doplňuje Marek a lehce naznačuje, že Ester je na tom líp, než ty ženy světové elity, se kterými v Chile trénovala.
Čeští závodníci byli v Chile již potřetí a je znát, že si s lyžemi na rychlostní disciplíny rozumí čím dál tím víc. „Neustále se posouvají dál a dál a upřímně jsme zvědaví, co to letos přinese,“ usmívá se vedoucí mužského týmu a my doplňujeme, že náš tým má stále velmi mladé závodníky: Jan Zabystřan je letos posledním rokem junior, stejně tak Tomáš Klinský.
Jak už jsme vás dříve informovali, klukům se v Chile povedl husarský kousek, když vyhráli první, druhé a třetí místo v Jihoamerickém poháru ve slalomu ve složení Berndt (12,44 FIS bodů), Zabystřan (25,28 FIS bodů) a Klinský (43,22 FIS bodů). V rámci tréninku absolvovali také závody SAC rychlostních disciplín, v nichž si Zabystřan zajel 9. místo v super-G a vylepšil bodový průměr o devět na 30,70 FIS bodů, čímž se posunul o sedmaosmdesát míst ve světovém žebříčku. O dva body v SG svou bilanci vylepšil také Daniel Paulus a Tomáš Klinský zaznamenal nejlepší výsledek kariéry ve slalomu a druhé výsledky kariéry v SG a sjezdu.
Na trénink technických disciplín letos v Chile vůbec nedošlo. „Stále jsme ho odkládali na horší podmínky, ale tím jak to bylo skvělé, jsme se nakonec rozhodli, že prostor plně využijeme na rychlostky a technické pak natrénujeme v Evropě,“ zaznělo také z úst Filipa Marka.
8. října se celý tým přesouvá k tréninku slalomu do haly a po předsezónní tiskové konferenci Úseku AD 23. října odjede na Pitztal, odkud jeden z nich zamíří na první SP do Söldenu. Kdo to nakonec bude, je zatím otevřené, protože se Krýzlův návrat po zranění kolene jeví velmi pozitivně a Kryštof vypadá dobře. Je tedy možné, že už - coby obřáková jednička - pojede Sölden, v opačném případě bude startovat Ondra Bendt.
(EK)
Photos: CzechSki/archiv reprezentantů