Exotický titul. Junior František Přikryl ovládl slalom na mistrovství Jihoafrické republiky

Exotický titul. Junior František Přikryl ovládl slalom na mistrovství Jihoafrické republiky

7 min 55 s

František Přikryl zazářil na mistrovství Jihoafrické republiky. Český juniorský reprezentant v pro lyžaře exotické destinaci vybojoval mistrovský titul ve slalomu a přidal několik dalších umístění na stupních vítězů. „Závody v JAR jsou zážitkem na celý život,“ popisuje talentovaný závodník žijící ve Francii.


Mistrovství Jihoafrické republiky jsi jel už minulý rok, letos jsi navíc přidal i titul ve slalomu. Jak závody hodnotíš?

V loňském roce, kdy jsem se závodů v Tiffindel zúčastnil poprvé, byl závod velmi dobře obsazen kvalitními lyžaři z mnoha evropských zemí, kteří se snažili zejména zabojovat o účast v olympiádě. Pořadatel pozval skupinu výborně lyžujících Italů, a tak celková úroveň závodů byla mnohem vyšší než v letošním roce, kdy nepřijeli ani Italové, ani kandidáti na účast na olympiádě. Závod byl méně obsazen a o prvenství mezi sebou bojovala úzká skupina, ke které jsem patřil i já. Na rozdíl od loňského léta, kdy jsem si polepšil v bodovém hodnocení, ale zůstával těsně pod pódiem, v letošním roce jsem posbíral nejvyšší počet medailí, ale body si odvážím díky přirážce stejné, s jakými jsem do Afriky přijel.

Jihoafrická republika není zrovna běžnou lyžařskou destinací. Jaké bylo prostředí závodů v této exotické zemi?

Závody v JAR jsou zážitek. Cesta na druhý konec zeměkoule, dva dny v letadle a v autě. Země, kde lyžování je neznámým sportem, jediná lanovka pochází z minulého století a cesta do střediska je srovnatelná s expedicí vysokohorskou pustinou. Středisko vedou zkušení borci z Rakouska a Austrálie, a tak byla příprava tratí na skromné podmínky vynikající, počasí nám přálo, sníh byl pouze umělý. Je to zážitek na celý život, který rozhodně můžu doporučit mladším kolegům. Určitě se vyplatí zúčastnit se.

Letos začínáš svou třetí sezonu v juniorské kategorii, jaké máš pro tento rok cíle?

Dobře lyžovat a umísťovat se v čele výsledkových listin - to je cílem asi každého závodníka. Rád bych se dostal do závodů Evropského poháru. Vzhledem k mému současnému umístění ve světovém žebříčku by se to mohlo snad podařit v rychlostních disciplínách nebo v alpské kombinaci. Chtěl bych se dostat ve slalomu pod 40 bodů a v SG pod 50 a probojovat se pro příští sezonu do reprezentačního družstva A.

S rodinou žijete ve Francií, máš také tamního trenéra. Jaké to pro tebe je, když se potkáváš na reprezentačních soustředěních s českými trenéry a reprezentanty?

Potkávat se s Čechy mi nečiní žádný problém. Narodil jsem se v České republice, doma mluvíme česky, oba rodiče jsou Češi, v Olomouci máme dům a cestovní agenturu. Ve Francii žijeme zejména proto, že máme lyžování před domem a že mi škola umožňuje mít speciální program pro lyžaře. Lidi nerozlišuji podle národnosti, to je to nejméně zajímavé kritérium.

Co máš v plánu dál do začátku zimy?

Jedu do Saas Fee s českou reprezentací, potom ještě na pár dní do Les deux Alpes se svým trenérem. Poslední týden prázdnin mě můžeš potkat v Poreči v kempu Bjela Uvala, kde máme karavany. Budeme lyžovat na vodě, jezdit na kole a potápět se. Od září mi začíná můj poslední školní rok na střední škole v Moutiers ve Francii - 38 km od mého bydliště ve Val Thorens a 1350 km od mého bydliště v Olomouci. Na podzim mám naplánovanou účast na společných akcích s českou reprezentací a taky pravidelně jezdíme v říjnu a listopadu na ledovec do Tignes. Ve Val Thorens začíná sezona obvykle v polovině listopadu, to je také začátek zimního závodního kolotoče, který by měl skončit na jaře postupem do RDJ A, maturitou a postupem na vysokou školu.



Pomoc Ukrajině