Filip Forejtek v tréninku sjezdu na MSJ v Davosu na osmém místě

8 min 31 s

Začíná juniorské mistrovství světa v alpském lyžování 2018. Český juniorský tým by měl být připravený dobře. Nejenže v létě ti nejlepší Filip Forejtek, Jan Zabystřan a Tomáš Klinský absolvovali soustředění rychlostních disciplín v Chile, ale těsně před odjezdem všichni společně dolaďovali formu na soustředění ve Špindlerově Mlýně, kde jim Skiareál vyšel vstříc, když poskytl tréninkové tratě.

První den MSJ byl na programu trénink sjezdu juniorů a obří slalom juniorek. V tréninku si výtečně vedl Filip Forejtek, když dojel v 8. nejrychlejším čase. To je dobrá zpráva, neboť Filip, který po rychlostních disciplínách a alpské kombinaci společně s Janem Zabystřanem odcestuje na své první Olympijské hry do Koreje, si za cíl na MSJ vytyčil nejlepší desítku. Filip letos téměř poprvé bodoval v SP, když v alpské kombinaci ve Wengenu skončil 31. Obrovský postup zaznamenal ve slalomu a to o 511 míst, na 226. místo ve světovém žebříčku a 19,54 FIS bodů. Zvítězil na NJR v Soldě a 3. místo bral tamtéž a ve švýcarském Sovignonu.

Jan Zabystřan trénink sjezdu na MSJ nedokončil, ale naštěstí minul pouze poslední branku a cíl, takže je v pořádku a navíc si de facto celou trať před zítřejším závodem projel. Zaby registroval před deseti dny nejlepší výsledek kariéry ve slalomu v podobě 22,34 FIS bodů, když zvítězil v mezinárodním závodě FIS na německém Lohbergu. O šest setin vylepšil své maximum z kvalifikace na MS 2017, kde skončil šestý. Body z Lohbergu se mu budou průměrovat s výsledkem 23,86 za 3. místo na FEC v Číně a jeho nový bodový průměr bude již na ZOH činit 23,10 FIS bodů. To znamená posun o dvaatřicet míst. Dařilo se mu také v alpské kombinaci. V závodě FIS v Garmischi obsadil 2. místo a na juniorském mistrovství Německa byl třetí. Vyjel si druhý výsledek sezóny a jeho nové body činí 29,54 (zlepšení o 2,82 bodu) ho posouvají o deset míst na 107. místo světového žebříčku.

V zítřejším sjezdu na MSJ startují naše naděje se startovními čísly 5 Jan Zabystřan, 11 Filip Forejtek a 17 úřadující mistr ČR v super-G mužů a vicemistr ve sjezdu mužů 2018 Tomáš Klinský. Letos zlepšil své postavení ve čtyřech disciplínách a dle svých slov za to vděčí soustředění v Chile. Padesátku má Patrik Benc, 54 Jan Straka a 61 Jiří Milata, mistr ČR ve sjezdu v mladších juniorech.

V obřím slalomu juniorek na MSJ Elese Sommerová nedokončila 1. kolo a Petra Kotrlová se rozhodla nestartovat s tím, že se chce soustředit na svou nejsilnější disciplínu slalom, která je na programu už zítra. Petra Kotrlová bude mít startovní číslo 46 a prvním rokem juniorka Elese Sommerová 65.

Petra Kotrlová se v letošní ve slalomu zlepšila o více než jedenáct bodů na 24,70 FIS bodů a posunula se ve světovém žebříčku o 146 míst na 210. místo. Nejlepší body jela ve švédském Arvidsjuaru za 2. místo (23,91) a ve slovinské Rogle za 3. místo (25,48). K tomu přidala vítězství a další 2. místo v závodech FIS v Rogle.

Elese Sommerová si na první rok v juniorkách počíná velmi dobře a i ona už ví, jak chutná vítězství v kategorii dospělých. Na konci kalendářního roku vyhrála FIS slalom v rakouském Seefeldu (36,47 FIS bodů) a v polovině ledna zakusila opět stupně vítězů na německém Lohbergu, kde byla 3. v dosud nejlepších bodech 35,04. V příští edici světového žebříčku se tak zlepší o sedmnáct míst na 35,75 FIS bodů, což znamená, že v ročníku narození 2001 jí bude ve slalomu patřit 6. pozice. Nyní je sedmá.

Ještě doplňme výsledkový servis z nedělních Světových pohárů. O zranění Kryštofa Krýzla už jsme psali, pouze dodejme, že je úspěšně po operaci u prof. Finka v Hochrumu u Innsbrucku. Nakonec bylo zranění rozsáhlejší, kromě přetrženého předního zkříženého vazu si přetrhl i postranní vaz a zranil si také meniskus. Na ženském SP v Lenzerheide Gabriela Capová opět ve slalomu sahala po druhém kole. Skončila 34. a k postupu jí scházelo 0,48s. Martina Dubovská 1. kolo nedokončila, na druhém mezičasu ale ještě zaznamenala 26. nejrychlejší průjezd.

Výsledky tréninku sjezdu na MSJ najdete zde.