Filip Forejtek vyhlášen nejlepším univerzitním lyžařem v Coloradu. Jaké je studium na americké univerzitě?
Alpský lyžař a člen reprezentačního mužstva „A“ Filip Forejtek aktuálně studuje magisterský obor Data Science na americké University of Colorado at Boulder, která je součástí systému coloradské univerzity. Je členem univerzitního lyžařského týmu a za své výsledky v uplynulém ročníku univerzitní soutěže získal významné ocenění. Jak funguje vzdělávání na americké univerzitě a jaké je to lyžovat a studovat v Americe?
Po studiu na gymnáziu nastoupil český reprezentant na Západočeskou univerzitu v Plzni. V roce 2017 se ale rozhodl pro poněkud dobrodružnější cestu za vzděláním, navíc úzce spojenou s lyžováním. „Dozvěděl jsem se o programu na univerzitě v Coloradu. Dostával jsem samé dobré reference, například od Čechoameričanky Andrei Arnold nebo od Adama Ziky, který tento program absolvoval. Po konci sezóny jsem si usmyslel, že chci zkusit něco jiného a že tenhle program vyzkouším,“ popisuje Forejtek začátek své americké cesty. Na University of Colorado at Boulder vystudoval bakalářský obor informatika a statistika, v letošním roce zahájil studium magisterského oboru Data Science.
A jak vůbec zmiňovaný program funguje? „Funguje to tak, že máme lyžařský tým a reprezentujeme školu v rámci NCAA (americká organizace pro univerzitní sport). Máme dané podmínky, které musíme plnit – odjet určité závody a snažit se o co nejlepší výsledky. Je to týmový sport, body se nám sčítají. Je nás šest kluků alpských lyžařů, šest holek a ještě jsou s námi v týmu závodníci a závodnice v běžeckém lyžování. Kdo co studuje, je na každém z nás.“
Plzeňský rodák dosáhl na stipendium, ale podle jeho slov je docela náročné ho jako alpský lyžař získat. „Přes lyžování je celkem těžké se dostat na stipendium, člověk musí mít dobré body. Aby sportovec získal stipendium, musí mít ve slalomu a obřím slalomu kolem 25-30 bodů. Bez stípka je to plus mínus 50.“
Zkouškové období v Americe nečekejte
Ve studiu na české vysoké škole a americké univerzitě jsou patrné velké rozdíly. Například zkouškové období je něco, co ve Spojených státech neznají. „Semestr začíná kolem 20. srpna a končí 15. prosince. Tady v Americe je ten systém nastaven podobně jako u nás na gymnáziích. Je třeba se učit průběžně, máme hodně úkolů a týmových projektů. Nepíšou se tady ani diplomky. Pracuje se nonstop během semestru. Pro mě to byl nezvyk, ale už jsem se přizpůsobil a vyhovuje mi to možná i víc, jelikož mám před Vánoci hotovo a volno.“
Forejtek si na své univerzitě pochvaluje hlavně skvělé sportovní zázemí a také to, že má možnost dobře skloubit prvotřídní vzdělání a vrcholový sport. V současné fázi přípravy se s týmem věnují hlavně fyzičce. „Máme trénink hodinu a půl pětkrát týdně od pondělí do pátku. Chodíme do posilovny, hrajeme hokej a děláme atletiku. Na lyže potom budeme jezdit tři týdny od pátku do neděle do Copper Mountain. Ale až otevřou středisko tady u nás, což je zhruba 20-25 minut autem, tak každé ráno v šest jedeme nahoru, tam odtrénujeme. Jsme zpátky v 10:30 a jdeme do školy. V sezóně se pak všechno točí okolo univerzitních závodů,“ vysvětluje.
Vyhlášen nejlepším univerzitním lyžařem Colorada i před zraky Mikaely Shiffrinové
Univerzitní liga je rozdělena do dvou konferencí – na západní a východní. V hlavní části je pět závodů ve slalomu a obřím slalomu. Každá ze škol pořádá jeden z těchto závodů. Vše vrcholí mistrovstvím v univerzitním lyžování, kde se utkávají školy z obou konferencí. Je to nejdůležitější závod celého roku.
Za své výkony v minulém ročníku byl Forejtek oceněn prestižním oceněním, které přebral v Colorado Snowsports Museum ve Vailu. „Je to novinářská cena, ocenění z obou konferencí. Sportovní novináři volí nejlepšího lyžaře a lyžařku v uplynulé sezóně.“ Na slavnostním předávání se měl český reprezentant možnost potkat i s fenomenální lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, která dostala cenu za nejúspěšnější lyžařku pocházející z amerického Colorada.
Cíl pro další sezónu? Vyhrát s týmem univerzitní mistrovství
A jaké jsou Forejtkovy plány do následující sezóny? „Chci jet všechny univerzitní závody a jestli to půjde, tak bych chtěl zkusit mistrovství světa, svěťák tady v Americe a možná před Vánoci nějaké Evropské poháry. Chci se hlavně co nejvíc zlepšovat v lyžování, stále mám velké rezervy v technice. A rád bych s týmem vyhrál univerzitní mistrovství,“uzavírá.