Jeden den, dva závody: Křížová se naladila 11. místem ve sjezdu, v superG pak útočila na bednu

7 min 24 s

Klára Křížová má za sebou náročný závodní program natěsnaný do jediného dne. Ve švýcarském Svatém Mořici byl na programu Evropský pohár a jely se hned dva závody v jeden den - nejprve sjezd a poté superobří slalom. A Klára Křížová se prosadila v obou disciplínách. A hlavně v superG jí pak zdatně sekundovaly Ester Ledecká a Šárka Strachová.

Klára Křížová má středisko ve švýcarském Svatém Mořici ráda a má na něj jen ty nejlepší vzpomínky. V lednu 2010 zde dokázala bodovat na 20. místě ve sjezdu Světového poháru. A daří se jí zde i letos. „Mám za sebou první tři závody Evropského poháru - dva sjezdy, jedno superG. Zítra (čtvrtek) mě čeká ještě jedno superG a pak ještě kombinace,“ vypočítává Klára Křížová svůj nabitý program. Už v úterý (17.12) se jí zde podařilo ve sjezdu Evropského poháru urvat slušné 15. místo. To nejlepší však přišlo až ve středu.

V 9:45 začal první závod dne – sjezd. Na startu byly kromě Křížové i další Češky – Ester Ledecká a Bára Straková, které skončily na 50. respektive 51. místě. Kláře Křížové se dařilo mnohem lépe. Po včerejším 15. místě přidala ještě lepší 11. příčku, když na vítězku závodu Ragnhild Mowinckel z Norska ztratila 1 vteřinu a 37 setin. Přesto Klára nebyla se svými výkony ve sjezdu spokojená. „Co se týká sjezdů, tak tam jsem moc spokojená nebyla. Nějak se teď trošku trápíme s lyžemi, protože na rovných pasážích ztrácím. Na technických pasážích pak jezdím časy kolem 3. až 6. místa. Takže to musíme ještě nějak doladit, aby to všechno bylo podle představ,“ má jasno Klára.

Kompletní výsledky sjezdu najdete zde.

Po sjezdu byl na programu od 13:30 superobří slalom a v něm přišly chvíle českých závodnic v čele právě s Klárou Křížovou. Ta senzační jízdou útočila na stupně vítězů, nakonec její čas 1:20.07 stačil na výtečnou pátou příčku. „S dnešním superG jsem moc spokojená, je to jedno z mých nejlepších umístění v superG v Evropském poháru. Zůstávaly tady i nějaké holky ze Světového poháru, který jsme tu jely o víkendu, takže konkurence byla vysoká. I proto si toho výsledku vážím ještě více,“ hlásila Klára ze švýcarského střediska.

Klára Křížová (vpravo) skončila v superobřím slalomu EP ve Svatém Mořici na 5. místě

Klára Křížová (vpravo) při vyhlašování nejlepších závodnic v superobřím slalomu EP ve Svatém Mořici (zdroj: Klára Křížová / Czech-ski.com)

Na svůj první letošní pořádný výsledek už nechtěla čekat. „Mám velkou radost, že se mi konečně podařilo zajet nějaký výsledek. Trať nebyla vůbec jednoduše postavená, bylo to hodně technické, ale podložka byla výborná a vydržela až do posledních závodnic. Na třetí místo jsem ztrácela jen tři desetiny vteřiny - to samozřejmě zamrzelo. Ale na druhou stranu jsem opravdu ráda, že se mi konečně podařilo něco zajet,“ smála se usměvavá lyžařka Klára Křížová a dodává: „Zítra bych výsledek ráda zopakovala, nebo ještě lépe vylepšila, tak uvidíme!“

Své možnosti s rychlostních disciplínách v dnešním superobřím slalomu ukázaly i další české sjezdařky. Ester Ledecká, která kombinuje alpské lyžování s vrcholovým snowboardingem, brala senzační sedmé místo. Šárka Strachová, která o víkendu poprvé bodovala v letošní sezoně Světového poháru, dojela do cíle ve třináctém nejrychlejším čase.

Kompletní výsledky superobřího slalomu najdete zde.