Mistry České republiky 2015 ve slalomu jsou Kryštof Krýzl a Michaela Smutná

Mistry České republiky 2015 ve slalomu jsou Kryštof Krýzl a Michaela Smutná

20 min 55 s

Ve Ski areálu Kouty se 30. března konalo třiadvacáté Mezinárodní mistrovství České republiky ve slalomu. Zajímavostí je, že se slalom poprvé za samostatné existence ČR konal v jiném lyžařském středisku než ve Špindlerově Mlýně. Mistry ČR se stali v mužích Kryštof Krýzl a Michaela Smutná. Krýzl vybojoval už jedenáctý titul v kariéře, ve slalomu pátý v řadě, šestý celkově. Mezinárodní mužský titul však poprvé nešel do rukou českého závodníka, získal ho Slovinec Miha Kürner. V ženách se druhého mistrovského titulu v kariéře dočkala Michaela Smutná a premiérově zvítězila i v rámci mezinárodního mistrovství.


Na startu se vedle českých a slovenských závodníků představili v mužském závodě také velmi kvalitní závodníci z dalších zemí. Vedle již zmiňovaného vítěze slalomu Mihy Kürnera ze Slovinska také hvězda Světového poháru v obřím slalomu Ital Roberto Nani. Dále jsme v závodě viděli polskou jedničku Macieje Bidlinského, Rakušany, Lichtenštejnce, Holanďany či nejlepšího Lotyše Kristapse Zvejniekse nebo nadějného Chorvata Mateje Vidoviće. Z Čechů naopak chyběl kariéru končící Filip Trejbal a zraněný Ondřej Bank. V ženách z české špičky chyběly hvězda českého týmu i světového slalomu Šárka Strachová, která již svou úspěšnou sezónu ukončila, loňská obhájkyně titulu Martina Dubovská bojující už od únorového MS s vážnou infekcí a Kateřina Paulátová, která sezónu pro - naštěstí ne příliš vážné - zranění kolene předčasně ukončila před několika týdny.

Počasí bylo noc před závodem více než macešské. Nepřetržitě pršelo a nad ránem se zvedl velmi silný vítr.  Pořadatelé se obávali, aby pista vůbec do následujícího dne vydržela. Brzy ráno však přestalo pršet, vítr celkem ustal a vyčasilo se. Pista naštěstí přečkala noc bez větší újmy a co víc – vydržela ve velmi dobrém stavu. Všichni se shodli, že na to, co se odehrávalo během noci, byla přímo fantastická, za což patří velký dík nejen přírodě, ale hlavně pořadatelskému týmu ze Ski areálu Kouty. Tomáš Bank k tomu říká: „Trať jsme před pohlídkou závodníků museli lehce preparovat a dopadlo to dobře, pista byla dokonce nad očekávání dobrá. Ani tyče moc nevypadávaly. Počasí nás sice i během závodů potrápilo, střídalo se úplně vechno - děšť, sníh, silný vítr, bouřka, slunce - ale zvládli jsme to.“

První kolo startovali jako první muži. Trať byla postavená do rychla a nejlépe si s ní poradil Slovinec Miha Kürner před Lotyšem Kristapsem Zvejnieksem a naším Kryštofem Krýzlem. Robertu Nanimu patřila po prvním kole šestá pozice. Druhým nejrychlejším Čechem prvního kola byl na desátém místě Ondřej Berndt před jedenáctým Martinem Vráblíkem. Nejrychlejší závodníci prvního kola pochválili skvělé podmínky na trati. Roberto Nani řekl: „Na to pačasí ta trať byla opravdu perfektní, jelo se mi moc dobře, z jízdy jsem měl i velmi dobrý pocit, čas však tak rychlý v prvním kole nebyl, chtělo to víc riskovat.“ Vedoucí závodník prvního kola Kürner se vyjádřil takto: „Byl jsem velmi pozitivně překvapený kvalitou trati, dalo se na ní jet rychle, lyže dávaly dobrou zpětnou vazbu, šel jsem do risku, věřil jsem si, že mohu zajet rychlý čas.“ Třetí po prvním kole a nejlepší z Čechů Kryštof Krýzl byl také s kvalitou trati spokojen. „Byl jsem překvapený, jak dobré to bylo. Původně jsem si myslel, že bude totálně měkko. Samozřejmě, že se tam vyjížděla korýtka a rýhy, ale bylo to dobré.“ K jízdě pak řekl: „Postavené to bylo fakt hodně do rychla, byl to adrenalin, ale užíval jsem si carvingový oblouk. Svah není ani prudký ani úplná roviny, stále uhání, bylo to příjemné lyžování. Pro mladé závodníky je to asi přijatelnější kopec. Jinak jízda celkem dobrá.“

Ondřej Berndt naopak s pocity během jízdy spokojený nebyl. „Moc dobře se mi nejelo, necítil jsem se moc. Udělal jsem tam i pár chyb, které mě stály nějaké desetiny,“ řekl s tím, že má ještě druhé kole, kde bude chtít ztrátu stáhnout. Příliš spokojený nebyl ani Martin Vráblík. „Dalo se jet na risk a to jsem nejel, schovávám si to na druhé kolo. Slalom byl relativně lehký, ale těžký na to jet ho rychle.“

V druhém kole se pořadí v rámci českého mistrovství zamíchalo. Martin Vráblík zariskoval a propracoval se z jedenáctého místa na deváté, přeskočil Ondřeje Berndta a vybojoval tak ve svém posledním mistrovském slalomu kariéry stříbrnou medaili, z které měl velkou radost. „Lyžování si teď opravdu užívám, úplně každý den na závodech si vychutnávám. Ještě mě ale čeká slovenský slalom a další část mistrovství ve Špindlu, pak teprve přijde rozlučka.“ Na české stupně vítězů se dobrou jízdou v druhém kole protlačil také Adam Kotzmann, a podruhé v kariéřezískal bronz. Na Berndta zbyla bramborová medaile. Ze zlata se radoval Kyrštof Krýzl. Protože však v celkovém pořadí závodu klesl na pátou příčku, byl v cíli kritický. „Mistrovský titul je dobrý a jsem za něj rád, ale v druhém kole jsem měl více riskovat. Jak tam už byla korýtka, házelo mě to na paty a pak jít do dalšího risku bylo hodně těžké. Jinak bylo to vůbec nejkvalitněji obsazené české národní mistrovství v dějinách naší země. Společný projekt Čechů a Slováků – uspořádat jeden den české mistrovství a druhý den slovenské na jednom místě – přilákalo nejednoho super slalomáře. Hodně lidí totiž ještě hledá možnosti, jak si na závěr sezóny vylepšit FIS body a dva závody po sobě s osmibodovou dotací jsou skvělou příležitostí.“

Miha Kürner zajel v druhém kole třetí nejrychlejší čas, což mu stačilo, aby celkově o 0,60s zvítězil. Na druhé místo se skvělou a nejrychlejší jízdou v druhém kole probojoval Roberto Nani, třetí pak skončil Kristaps Zvejnieks, tréninkový parťák Kryštofa Krýzla pod vedením trenéra Daniela Fahrnera.

O mezinárodní titul v ženách se popraly Češky se Slovenkou Barbarou Kantorovou, která byla do závodu nejvýše nasazená a s rychlou a do rovna postavenou tratí prvního kola se vypořádala výborně, když na ostatní najela čtyři desetiny. Naše reprezentantky byly v cíli prvního kola z rovné trati truchu v rozpacích. „Pista byla v pohodě, ale nepustila jsem to a před cílem ještě udělala chybu, takže jsem ztratila rychlost,“ řekla šestá v cíli Michaela Smutná.  Gabriela Capová, jíž patřilo po prvním kole třetí místo, konstatovala: „Trať byla připravená dobře a jelo se mi i celkem dobře, ale dalo se to pustit o trochu víc, bylo to fakt strašně rovně. Navíc ve stylu tři brány, dvojbrána, dvě brány, průjezdná, jedna brána, trojbrána, tři brány, trojbrána, dvě brány, dvojbrána, dvě brány, dvojbrána, dvě brány, dvojbrána – tohle jsem si prostě musela napsat.“ A Veronika Čamková dodává: „Nebyly tam žádně zatáčky,“ Pavla Klicnarová ji doplňuje „Byl to sprint z kopce dolů se srážením tyčí, ale mi se to jelo dobře.“ Dobře se to také jelo největšímu překvapení prvního kola Karolíně Kloučkové, která v něm všechny Češky nečekaně porazila o téměř půl vteřiny a figurovala na průběžné druhé pozici za Slovenskou Kantorovou. „Mně se jelo první kolo úplně skvěle. Cítila jsem se dobře, všechno mi vycházelo, nedělala jsem chyby. Bylo to postavené do rychla a to mi vyhovovalo. Moc jsem si tu jízdu užila,“ řekla po závodě Karolína.

Druhé kolo bylo stavbou trati opakem kola prvního. Jelo se zhruba o devět vteřin pomaleji a bylo vytyčeno podstatně techničtěji. Nejlépe sedlo Michaele Smutné, která se z šestého místa posunula suverénně nejrychlejším časem druhého kola až na stupeň nejvyšší. „Z titulu mám radost, je to můj teprve druhý titul. Druhé kolo se mi jelo samozřejmě lépe. Stavěl ho můj trenér a táta, ale nedomlouvali jsme se předem na konkrétních kombinacích, nechala jsem to na něm, zná mě dobře. Ale abych pravdu řekla, nečekala jsem, že to bude stačit na vítězství a titul,“ říká Míša, jež měla v druhém kole i trochu štěstí, když jí jako jediné z předních závodnic vysvitlo slunce a zlepšily se vizuální podmínky. Dalším favoritkám se dokonce zvedl vítr, který se točil a Kantorové začalo i sněžit. To ale nic nesnižuje na faktu, že Michala v druhém kole podala opravdu dobrý výkon, když dokázala smazat manko 1,37s. „Člověk musí mít i štěstí a já jsem ho dnes měla.“ Na druhou v cíli Slovenku Kantorovou najela osm setin, na třetí Gabrielu Capovou třiadvacet. Gábina tak brala republikové stříbro. „Po bronzu z obřáku před dvěma lety je to má druhá mistrovská medaile a jsem za ni ráda. Ale i v druhém kole se to dalo v mém podání víc pustit. Vidina medaile mě trochu svazovala a tak jsem to místy podržela,“ řekla nám při vyhlášení Gábina. Čtvrtá v cíli byla Veronika Čamková, věkem ještě juniorka. Po loňském republikovém bronzu přidala letos další. „Je to pro nás úspěch, protože jsme v létě čtyři měsíci nelyžovali. Veronika si v létě poranila meniskus a trochu se odkládala operace, na kterou nakonec stejně jít musela. Měli jsme proto tréninkové manko a tak jsme za bronz rádi,“ řekl její trenér Jaroslav Rakušan.

Po prvním kole nejrychlejší Češka Karolína Kloučková klesla na pátou pozici, v rámci českého šampionátu na čtvrtou. „V druhém kole jsem na sebě cítila určitý tlak, ale ani ne tak z toho, že vedu mistrovství, ale proto, že jsme věděla, jak p. Smutný staví  - a taky to tak postavil - a vím, že tyto tratě mi až tak nevyhovují. V jízdě jsem se už necítila tak dobře, ale i tak je to pro mě výborný výsledek. Být čtvrtá na MČR je pro mě úspěch, převazují pozitivní dojmy, jsem nadšená,“ uzavírá Karolína.

Výsledky slalomu mužů najdete zde, výsledky slalomu žen zde.

 

(EK)



Pomoc Ukrajině