Nominace českého týmu na MS ve sjezdovém lyžování Vail Beaver Creek 2015
Na Mistrovství světa v alpských disciplinách 2015 bude Českou republiku s jistotou reprezentovat 5 sjezdařek a 3 sjezdaři: Šárka Strachová, Klára Křížová, Martina Dubovská, Kateřina Pauláthová, Gabriela Capová, Ondřej Bank, Kryštof Krýzl a Martin Vráblík.
MS se koná v americkém Vailu a Beaver Creeku ve dnech 2. až 15. února 2015. Program začíná jako již tradičně rychlostními disciplínami a vyvrcholí o závěrečném víkendu slalomy. Z našeho pohledu nejzajímavějšími termíny šampionátu jsou zcela jistě kombinace mužů v neděli 8. února a slalom žen v sobotu 14. února 2015, populární týmový paralelní slalom je na programu v úterý 10. února.
Podrobný oficiální závodní program najdete zde v oficiálním kalendáři na stránkách FIS.
Hlavním mediálním partnerem české účasti je Český rozhlas, který vysílá do USA svého redaktora Jana Kalibu. Televizní přenosy z MS budou vysílány Českou televizí na stanici ČT Sport, kompletní závodní program včetně tréninků sjezdu pokrývá i Eurosport, a tak českému fanouškovi nic neunikne.
DB Schenker, hlavní logistický partner sjezdového lyžování, už do zámoří odvezl téměř 2 tuny potřebného materiálu.
Níže v článku najdete nominanční kritéria, nominace do jednotlivých disciplín, přehled našich želízek v ohni a a také informaci o dalších členech výpravy.
Nominační kritéria
Přibližmě si nominační pravidla, kterou se nominace řídila. Vzhledem k vysokým nákladům na MS konající se zámoří byla letos nominační kritéria přitvrzena, a tak závodníci museli:
- figurovat ve World Cup Start List WCSL, tzn. mít body ze Světového poháru z aktuální nebo minulé sezóny, nebo
- bodovat 1x do 20. místa v Evropském poháru, respektive 2x do 30. místa, nebo
- v aktuálním světovém žebříčku figurovat do 100. místa v některé z disciplín. Aktuální platnou FIS Point Listinu najdete zde.
V ženách nejvyšší kritérium splnily Šárka Strachová, Martina Dubovská a Klára Křížová, druhým kritériem se nominovaly Kateřina Pauláthová a Gabriela Capová, do 100. místa ve světovém žebříčku figuruje v super-G Ester Ledecká.
Čerstvá mistryně světa v PSL na snowboardu se však své nominace vzdala, necítí se být na šampionát v alpském lyžování dostatečně připravena. Důvodem je nedostatečný počet odjetých závodů v letošní sezóně, což bylo způsobeno zrušením 17ti závodů v alpském lyžování a prosincovým otřesem mozku. Zranění ji na tři týdny vyřadilo ze závodního i tréninkového programu. „Moc si nominace na MS v alpském lyžování vážím, ale nechci plýtvat financemi Svazu lyžařů ČR, pokud nejsem na závody perfektně připravená,“ vysvětlila své odmítnutí Ester Ledecká.
V mužích první kritérium splnili Ondřej Bank, Kryštof Krýzl a Martin Vráblík.
Otazník visí nad nominací slalomáře Filipa Trejbala, který k ní má nejblíže, případně Adama Ziky a Ondřeje Berndta. Filip Trejbal jedno z kritérií splnil napůl, když letos bodoval 29. místem v EP, ve světovém žebříčku figuruje těsně za stovkou na 105. místě ve slalomu. „Jeho nominace zůstává zatím otevřená, v prosinci a lednu bral dvakrát antibiotika, má proto odjetých jen pět startů. Uvidíme, co předvede dál, šanci zatím má, slalom mužů se na MS jede až 15. února. Jeho limit pro splnění kritéria je stanoven stým místem ve světovém žebříčku, tedy 11,81 FIS bodů,“ říká šéf alpských lyžařů Aleš Krýzl. „Podobné podmínky a možnosti mají i Adam Zika a Ondřej Berndt v disciplinách obří slalom, případně i slalom. Všichni musí splnit limit do okamžiku realizovatelnosti jejich odletu na danou disciplínu a být v pořadí do čtvrtého místa v rámci disciplíny z nominovaných závodníků,“ dodává Krýzl.
Jak vypadá nominace z pohledu startů v jednotilivých disciplínách?
Strachová - slalom
Křížová - superG, sjezd, alpská kombinace
Dubovská - slalom, obří slalom
Pauláthová - superG, slalom, obří slalom
Capová - slalom, obří slalom
Bank - superG, sjezd, alpská kombinace, slalom*, obří slalom
Krýzl - superG*, alpská kombinace, slalom, obří slalom
Vráblík - superG, sjezd, alpská kombinace, slalom a obří slalom
O nominaci startu v týmové soutěži bude rozhodnuto na místě.
* u těchto disciplín se závodníci mohou rozhodnout o své účasti v závodě až na místě
Česká želízka v ohni
Šárka Strachová, na šampionátu oslaví 12. února 30. narozeniny, 8. účast na MS
Je zdravá, hýří spokojeností a opět září na slalomovém nebi. Její výkonnost stoupá, znovu patří k absolutní světové špičce ve slalomu. Všechny slalomy SP letos zajela do 10. místa, v povánočním Kühtai vystoupala na stupně vítězů, když byla fantasticky druhá. A po dalších bednách sahala šest dní poté v Záhřebu. Nebýt výpadku, slavila další pódium. Letos má všechny předpoklady, aby na MS dosáhla na nejvyšší příčky. Navíc už ví, jak chutnají světové medaile. Vedle olympijského bronzu vlastní kompletní sbírku cenných kovů z MS a ani pro letošní šampionát si neklade malé cíle. „Vždycky jsem k sobě byla náročná a stanovovala si vysoké cíle, chci navázat na své výsledky z minulých šampionátů,“ prohlásila Strachová. Na MS pojede pouze slalom, otázkou zůstává start v týmové soutěži.
Ondřej Bank, 33 let, 7. účast na MS
Ve výborné formě se v letošní sezóně prezentuje Ondřej Bank. Tento zraněními a nemocemi zkoušený lyžař zajel minulý týden v alpské kombinaci v rakouském Kitzbühelu fantastické třetí místo a po sedmi letech stál v SP opět na stupních vítězů Světového poháru. K tomu přidal dvanáctou příčku v super-G, o týden dřív byl devátý ve slavném sjezdu Lauberhorn a osmý v alpské kombinaci ve Wengenu. Bodoval letos téměř ve všech závodech. Vezmeme-li v potaz, že Ondra jezdí na vrcholných soutěžích o třídu líp než v SP (vzpomeňme si na loňské 5., 7. a 9. místo z her v Soči nebo 5. místo z MS 2011 či 6. z MS 2001), můžeme se v jeho podání těšit na skvělé sportovní zážitky. „Cílem je důstojně reprezentovat Českou republiku, jezdit co nejlíp a zabojovat o medaili. Kitzbühel napověděl, že to jde,“ říká Ondra. Ve Vailu plánuje startovat ve všech disciplínách, otazník ale visí nad slalomem a týmovou soutěží. „Bude záležet na okolnostech a akutním rozpoložení,“ říká jeho trenér Tomáš Bank.
Klára Křížová, 25 let, 4. účast na MS
Naše sjezdařka číslo jedna, dcera olympijské medailistky Olgy Charvátové ‑ Křížové. V letošní sezóně už dvakrát bodovala v SP, pokaždé v super-G. Jednou v předvánočním Val d´Isere, kde obsadila 28. místo a podruhé minulý víkend ve Svatém Mořici, kde skončila 25. Na MS odlétá už ve středu 28. ledna. „Dva dny budeme s Francouzkami trávit v Denveru kvůli aklimatizaci, 31. ledna se přesuneme nahoru do Vailu a 3. ledna už to vypukne,“ těší se Klára. A jaké má ambice? „Nechci se upínat ke konkrétním číslům. Momentálně je Světový pohár tak našlapaný, že vše rozhodují setiny, takže cílem je zajet to nejlepší co umím a být spokojená s vlastním projevem na trati. Všechno další nechávám otevřené.“ Vedle oblíbeného sjezdu a super-G plánuje na MS startovat také v alpské kombinaci.
Kryštof Krýzl, 28 let, 6. účast na MS
Rok co rok se probíjí velkou konkurencí technických disciplín. Letos změnil model přípravy a odešel trénovat pod italského trenéra Daniela Fahrnera. Hned v úvodním slalomu SP v Levi bodoval, když zajel 25. místo s vysokým startovním číslem 59. Minulý týden ve Wengenu přidal tři body za 28. místo v alpské kombinaci. Jeho nejlepším umístěním z MS je 8. místo ve slalomu z Val d´Isere 2009. „Na MS se těším, prioritou bude slalom a obřák, pojedu i alpskou kombinaci, kde po Wengenu a Kiztbühelu taky cítím šanci na dobrý výsledek. Udělám pro něj maximum, mým cílem je zajet jeden závod do 15. místa.“ Kryštof by rád reprezentoval i v týmové soutěži.
Martina Dubovská, 22 let, 3. účast na MS
Letos bodovala 22. místem ve slalomu SP v Aspenu, loni 28. místem v Levi. Postupnými kroky a poctivým tréninkem se chce probojovat do světové špičky ve slalomu. V létě se kondičně připravovala ve Francii v týmu Veroniky ‑ Velez Zuzulové. Na letošním MS pojede slalom, obří slalom a týmovou soutěž. „Mým cílem pro MS je zajet v každém závodě dvě standardní, dobré jízdy. Výsledek na úrovni 20. místa je, myslím, reálný,“ říká Martina Dubovská.
Martin Vráblík, 32 let, 7. účast na MS
Původně chtěl se závodním lyžováním po MS 2013 končit, ale když zajel 15. místo v superkombinaci, dostal nabídku podílet se na vývoji nových lyžařských bot a stát se testovacím jezdcem lyží Völkl. „Byla to nabídka, která se neodmítá. Letos jsem však rozhodnutý definitivně skončit, SP Kitzbühelu byl mým posledním v kariéře, proto jsem rád, že jsem v něm bodoval a že to bylo právě na tak slavném závodě,“ připomíná Martin své 24. místo v alpské kombinaci z minulého týdne. Na MS bude chtít jet všechny disciplíny, absolutní prioritou je však alpská kombinace. „Cílem je 15. místo,“ říká Martin Vráblík.
Kateřina Pauláthová, 21 let, 3. účast na MS
V letošní sezóně se prosazovala v Evropském poháru, kde ve všech obřích slalomech bodovala. Nejlépe se jí dařilo hned v prvních dvou závodech v Hemsedalu, kde dojela osmá a jedenáctá. Její oblíbenou disciplínou je obří slalom, na Světovém poháru ve Špindlerově Mlýně v roce 2011 v něm bodovala 28. místem. Na MS se vedle obřího slalomu představí i ve slalomu a tréninkově zvažuje super-G. Ve hře je i týmová soutěž. Podle slov svého otce je cílem umístění v některé z disciplín do 20. místa. Těsně před MS odcestovala na turné Far East Cupu do Koreje, aby získala co nejlepší FIS body, to se jí v obřím slalomu podařilo, když si polepšila na úroveň z loňské sezóny.
Gabriela Capová, 21 let, 1. účast na MS - slalomářka
Nováčkem na MS je Gabriela Capová, která se do nominace prosadila díky třem bodovaným umístěním ve slalomech Evropského poháru v úvodu sezóny. Její otec a zároveň šéftrenér Ivan Cap řekl: „Dlouhodobě kolem Gabky buduji tým odborníků, který momentálně čítá osm lidí ‑ šéftrenéra, lyžařského trenéra, kondičního trenéra, asistenta kondičního trenéra, dva fyzioterapeuty, sportovního psychologa a masérku. Naše cíle jsou dlouhodobé, a sice nic neuspěchat a cílenými kroky se propracovat na vrchol. Z tohoto hlediska přišla nominace na MS dřív, než jsme předpokládali a pro Gabku i pro nás všechny je příjemným bonusem. Cílem je zajet, pokud možno uvolněně, dvě kvalitní jízdy ve slalomu.“
Doprovodný tým zajištěn
„Přes velkou finanční náročnost se snažíme vytvořit co nejlepší podmínky pro nominované závodníky. Všichni odlétají se svými plnými realizačními týmy, na které jsou zvyklí ze závodů Světových a Evropských pohárů. Kromě letenek a ubytovaní co nejblíže závodním tratím pro účastníky sjezdových závodů zajišťujeme i zapůjčení vozidel, bez kterých by to v USA nešlo,“ míní Aleš Krýzl.
Vedení výpravy: Tomáš Bank - šéftrenér a šéftrenér mužů, Petr Lajkeb - šéftrenér žen
Trenéři a servismani ženy: Klaus Mayerhofer, Jan Dubovský, Radovan Pauláth, Lubo Martynček, Gerald Stocker, Ondřej Trčka
Trenéři a servismani muži: Daniel Fahrner, Robin Kasper, Slavo Mulej, Matyáš Mleziva
Lékař: Jiří Beznoska
Fyzio: Eva Felbermayr, Sylvia Surová, Tomáš Kuchař
Tolik informace před mistrovstvím, o jeho průběhu a výsledcích vás samozřejmě budeme informovat.
(AH)