Příprava alpských lyžařů pokračovala v září ve švýcarském Saas-Fee

Příprava alpských lyžařů pokračovala v září ve švýcarském Saas-Fee

6 min 30 s

Malé švýcarské městečko Saas-Fee se stalo v srpnu a září centrem přípravy velkého procenta českých reprezentantů v alpském lyžování. Na místních kopcích trénovali nedlouho před začátkem nové zimní sezony například Kryštof Krýzl, Ondřej Berndt, Gabriela Capová nebo juniorský národní tým.


Trio z A-týmu mužů Kryštof Krýzl, Ondřej Berndt a Daniel Paulus zvolilo model sezonní karty a třech desetidenních kempů. Na první z nich se vypravili v polovině srpna a tréninkové podmínky si více než chválili. Osm jinak perfektních lyžařských dnů zkazilo až na samém konci počasí. Druhý tréninkový kemp proběhl v minulých dnech od 14. do 23. září a termínově byl sladěn s juniorskou reprezentací.

Gabriela Capová se svým týmem také zvolila Saas-Fee jako tréninkové centrum pro letní měsíce, ve zmíněném zářijovém termínu byla na švýcarském ledovci už na svém třetím kempu. Se svým trenérem Bostjanem Božičem se soustředí na technické disciplíny, ale jeden den i využila možnost „svézt“ se s juniorskou reprezentací na tréninku super-G. Tereza Kmochová se v září vypravila do Saas-Fee také už podruhé, jelikož její trenér Honza Kvasnička pomáhá s technickou přípravou na lyžích Ondrovi Berndtovi a Dandy Paulusovi, často se její program protíná právě s kempy mužského áčka

Termín od 14. do 24. září byl dle plánu dalším lyžařským kempem juniorské reprezentace. Soustředění se zúčastnili Linda Trejbalová, sestry Sommerovi, Klára Gašparíková, Štěpán Kroupa, David Kubeš, Adam Klíma, Jan Koula, Oskar Novák a Ondra Surkoš. „Švýcarské Saas-Fee je krásným a v letních měsících v Evropě asi nejlepším možným tréninkovým místem. Kvalita tréninku je ale vykoupená vysokou cenou, a tak je třeba dobře plánovat a především sledovat předpověď počasí,“ popisuje šéftrenér juniorů Jan Fiedler. „Zdejší středisko má totiž jedno specifikum: pokud nahoře na ledovci nejsou téměř perfektní podmínky, tedy tvrdá pista a dobrá viditelnost, středisko většinou zůstává zavřené. O dny na zakoupené permici sice nepřijdete, ale každý den v hotelu něco stojí,“ dodává.

Ve zvoleném termínu měli členové juniorské reprezentace opravdu štěstí. Původní plán v deseti dnech lyžovat osm kvalitních dní se postupně přetvořil v osm náročných, ale naprosto perfektních osm dnů v kuse bez odpočinku. „Udržet juniory v použitelném stavu pomáhal jak kondičák Franta Andrle, tak především nová posila juniorského týmu - fyzioterapeutka Markéta Matoušková. Dalším pomocníkem byly výrobky firmy Penco, specializující se na sportovní výživu, se kterou reprezentace alpských lyžařů navázala „zatím“ volnou a neoficiální spolupráci,“ říká Fiedler.

Tréninkový kemp byl velmi náročný, a to nejen programem, ale také obtížností tréninkových tratí. Juniorští reprezentanti absolvovali pět tréninkových dní obřího slalomu, dva dny rychlostního tréninku v super-G a jeden den modifikovaného slalomu. Další program na přelomu září a října je společné kondiční soustředění s A-týmem mužů ve Vrchlabí, druhý týden v říjnu pak lyžařské soustředění na některém z rakouských ledovců.

JF, TH



Pomoc Ukrajině