První Top 10 po dvou letech! Ledecká v Crans Montaně zazářila v super-G

4 min 57 s

Česká reprezentantka Ester Ledecká potvrdila, že svah v Crans Montaně patří k jejím nejoblíbenějším ve Světovém poháru. V nedělním superobřím slalomu prolomila své čeká na Top 10 a zaznamenala nejlepší výsledek této sezony. V super-G obsadila konečné osmé místo.

Osmadvacetiletá Ledecká, která celou minulou sezonu promarodila kvůli zlomenině klíční kosti, se naposledy do první desítky v závodě Světového poháru vešla v březnu 2022, kdy ve francouzském Courchevelu obsadila ve sjezdu sedmé místo.

V této sezoně několikrát atakovala pozice v Top 10, i s trochou smůly však za umístěním mezi elitou zaostávala. V sobotním sjezdu v Crans Montaně jí scházela jedna desetina sekundy, před měsícem v Altenmartku-Zauchensee v super-G pro změnu skončila jedenáctá o pět setinek za první desítkou.

Nedělní superobří slalom na oblíbeném svahu ve švýcarské Crans Montaně však už české zimní obojživelnici, která úspěšně kombinuje lyže a snowboard, vyšel na jedničku. Do závodu se vypravila až jako dvacátá v pořadí, její mezičasy však od prvních úseků svahu naznačovaly, že dnes bude útočit na výborný výsledek.

Ledecká se perfektně sžila s vytyčenou tratí, vyhnula se jakékoliv hrubé chybě a zejména ve druhé polovině svahu patřila k vůbec nejlepším. V cíli se pak mohla radovat z průběžného osmého místa, na kterém už zůstala až do konce závodu.

Česká reprezentantka, která si ve druhé polovině ledna odskočila ke dvěma závodům na snowboardu a v bulharském Pamporovu vyhrála dva paralelní slalomy, v nedělním superobřím slalomu ztratila na vítězku Stephanii Venierovou z Rakouska pouhých 64 setin sekundy.

Výborné osmé místo v nedělním závodě dopomohl Ledecké k posunu na průběžnou dvacátou příčku v hodnocení superobřího slalomu v rámci celé sezony. Zisk 32 bodů se pak projevil i v jejím umístění v hodnocení Světového poháru, v němž se 140 body figuruje na 47. příčce.

V norském Kvitfjellu absolvovali superobří slalom také muži. Jan Zabystřan zahájil závod velmi dobře a na prvním mezičase ztrácel jen 18 setin sekundy, ale pak neustál terénní vlnu v ostré zatáčce a nepříjemně spadl. Po břiše doklouzal několik desítek metrů až k ochranné síti, naštěstí ale byl v pořádku a okamžitě se zvedl zpět na nohy. Závod však pochopitelně nedokončil.