Sjezd Rosa „Krutor“ čeká v neděli Banka a Vráblíka na ZOH v Soči
Ondřej Bank a Martin Vráblík se v neděli 9. února spustí na náročnou sjezdovou olympijskou trať v ruském Soči a otevřou tak soutěžení v alpských disciplínách. Sledujte od osmi ráno našeho času.
Čeká je sjezd, který je připraven každou chvíli kousnout, vydají se na zatraceně rychlou trať, která hrozí smrtí. To nejsou titulky z Blesku, to jsou slova Bode Millera, sjezdařské živoucí legendy, z dějiště olympiády poté, co mají závodníci za sebou oficiální tréninky.
Alpské lyžování znají v Čechách téměř všichni na vlastní kůži, lyžařský kurs je ve školních osnovách na základní i na střední škole. „Myslím, že nebezpečnost a náročnost sjezdového lyžování se nedoceňuje,“ říká Aleš Krýzl, šéf alpského lyžování Svazu lyžařů. „Při sjezdech vždycky trnu, jestli se naši vynoří na dalším záběru televize, jestli se někde nerozsekají.“ Ve stotřicetikilometrové rychlosti urazíte za vteřinu víc než pětatřicet metrů, umrzlý podklad vám mlátí do nohou. V té rychlosti se ve zlomku setinek rozhodujete, kdy se zvednete ze sjezdového postoje: když moc brzy, ztratíte čas, když pozdě, nemusíte se do zatáčky vejít a skončíte v sítích. V jen o trošku menších rychlostech hledáte ideální stopu pro nájezd na skoky dlouhé desítky desítky metrů. Okřídlené „není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“, možná platí při odjezdu na hry, ale během těch dvou minut na sjezdové trati na Coubertina rozhodně nemyslíte, spíš se snažíte vyzrát na zákony Isaaca Newtona …
Trať v Rosa Chutor, jak se správně jmenuje středisko alpského lyžování na zimních olympijských hrách v Soči, zhodnotil ve svém předolympijském rozhovoru Kryštof Krýzl, který v zítřejším závodě nestartuje, ale už před dvěma lety zde absolvoval Světový pohár: „Je to velmi zajímavý kopec, má parametry, jaké má olympijský sjezd splňovat. Jsou tam náročné brutální skoky, jsou tam technické pasáže, jsou tam místa, kde musíš mít cit pro skluz a sjezdový postoj. Myslím, že i pro diváky bude atraktivní a zajímavý.“ Sjezd je poměrně dlouhý, tréninkové časy ukazují více než dvě minuty, to je srovnatelné třeba s Kitzbühelem, některé sjezdy Světového poháru mají jen minutu a půl. A další český reprezentant Filip Trejbal k náročnosti sjezdu dodává: „Naložte si na ramena slušnou činku, jděte do podřepu a balancujte v téhle poloze ze strany na stranu dvě minuty. Tak to je alpské lyžování.“
Při sobotním tréninku nastala kritická chvilka pro Slovince Roka Perka, který měl vážný pád. Na trenérské schůzi se v podvečer probírala rychlost, s jakou se k němu dostali lékaři, týmům se reakce nezdála příliš promptní. A pak ještě přišel problém jazykové bariéry při vyšetření v nemocnici s ruskými lékaři. Nejde nám o to poukazovat na chyby v organizaci her, ale ještě jednou připomenout, že nebezpečí a lékařské zabezpečení je u sjezdu významným tématem. A u trati plné pekelných zrádných míst, kde můžete snadno ztratit rychlost a nebo si naopak nabít h.bu, to platí dvojnásob.
Ondra Bank se přípravě na rychlostní disciplíny věnoval v duchu hesla „co závodník ovlivnit může, to ovlivnit musí.“ Celou sezónu připravoval závodní lyže pro rozhodující závod, před hrami strávil čas také v aerodynamickém tunelu, aby vychytal setinky časové ztráty. V oficiálních tréninkových jízdách postupně přečetl olympijskou trať, dnes už se soustředil na klíčové pasáže, jinde jel vestoje a míjel i některé brány. Oficiální trénink byl náročný, předjezdci nejeli naplno a závodníci museli složitěji odhalovat záludnosti a nástrahy trati. "Jeden skok jsem ve čtvrtek špatně odhadl, a hned jsem letěl o dvacet metrů dál, byla to prekérka," hlásil Bank. To abyste rozuměli, proč nebrat tréninkové oficiální časy vážně. Podle zpráv z týmu je s tréninkem spokojen, většinu pasáží už má 100% přečtenou. Makal, a vrchol sezóny teď přichází…
Připomeňme si sjezd na posledních ZOH 2010 ... Ondra Bank tam skončil 30., Petr Záhrobský 36., Kryštof Krýzl 40. a Filip Trejbal na 57. místě.
Ondřej Bank určitě nastupuje do nedělního závodu s odhodláním zkomplikovat situaci favoritům a šlápnout na paty těm nejlepším, Martin Vráblík si cení každého startu na své poslední velké lyžařské akci v kariéře.
Naše největší naděje mužských sjezdařů se upírají ke kombinaci, ta se pojede 14. února. Už nedělní sjezd napoví, jak se naši vypořádají s vražednou sjezdovou tratí. Závod startuje v 11:00 olympijského času, u nás tedy o tři hodiny dříve, už v 8 hodin ráno, Ondra má startovní číslo 29, Martin 46.
Oficální informace a posléze výsledky závodu najdete zde na stránkách FIS.
(AH)