Ve věku 101 let zemřel australský olympionik s českým původem Frank Prihoda. Za svobodou se vydal na lyžích

Ve věku 101 let zemřel australský olympionik s českým původem Frank Prihoda. Za svobodou se vydal na lyžích

4 min 40 s

Frank Prihoda, původním jménem František Příhoda, se v 50. letech odhodlal k velmi odvážnému kroku. Alpský lyžař a rodák z Prahy se rozhodl kvůli tehdejšímu režimu odejít z Československa. Do Rakouska se společně se švagrem vydali na běžkách přes zamrzlý rybník. Útočiště našel v Austrálii, kterou dokonce reprezentoval v roce 1956 na olympijských hrách v Cortině d’Ampezzo. Zemřel ve čtvrtek 10. listopadu ve věku 101 let.


František Příhoda se narodil 8. července 1921 v Praze na Vinohradech. Lásku k lyžování v něm vypěstovala jeho starší sestra Alexandra, která Československo reprezentovala ve sjezdu a slalomu. V šestnácti letech, po smrti svého otce, převzal František vedení rodinného byznysu – podniku na výrobu umělých květin. Životní zlom nastal po únoru 1948 po nástupu komunistů. Rodinný podnik Příhodů byl znárodněn, což bylo pro Františka a jeho rodinu impulzem pro odchod z rodné země. Kromě Františka se rozhodla emigrovat i jeho sestra Saša s manželem Karlem Nekvapilem. 

 

Alexandra Nekvapilová jako členka československé reprezentace zůstala po zahraničních závodech ve Švýcarsku. Františka a Karla čekala mnohem složitější cesta za svobodou. Příhodovi jeden z přátel poradil jako ideální místo pro přechod hranic Staňkovský rybník v jižních Čechách. Útěk se nakonec uskutečnil v lednu roku 1949. 

František s Karlem se dostali do Rakouska, to se však nestalo jejich cílovou destinací. Po pár měsících v Rakousku se vydali přes Belgii, až do daleké Austrálie, kde si František změnil jméno na Franka Prihodu. 

 

 

Svou vášeň v lyžování začal na druhé straně zeměkoule rozvíjet nedaleko Melbourne, kde trénoval v místních horách. Nedlouho po emigraci získal australské občanství. Společně se sestrou a švagrem se usadili v městečku Thredbo ve Sněžných horách, kde vybudovali jedno z nejvyhledávanějších lyžařských středisek v celé Austrálii. 

 

Austrálii také reprezentoval na olympiádě v roce 1956 v Cortině d’Ampezzo, kde skončil ve slalomu na 54. místě, v mužském obřím slalomu na 80. místě. V roce 2000 si připsal i trochu odlišnou olympijskou zkušenost. Na olympiádě v Sydney totiž běžel s olympijskou pochodní. 

Od roku 2016 byl nejnejstaršm žijícím australským olympionikem.

 

Čest jeho památce!



Pomoc Ukrajině